Teorie a praxe kurzu bezpečné jízdy

Teorie a praxe kurzu bezpečné jízdy

Teorie a praxe kurzu

V kurzu bezpečné jízdy se řidiči naučí zvládat techniky, které jim mohou v krizové situaci zachránit život. Otestují své reakce v náročném slalomu, vyzkouší si různé vyhýbací manévry, včetně zvládnutí smyku v prudké zatáčce apod. Kurz bezpečné jízdy lze absolvovat například na polygonu Most, Vysoké Mýto, Sosnová či Příbram. Vždy se kurzy skládají z teoretické a poté praktické části.

Velmi potřebná teorie

Teoretická výuka probíhá ve špičkově vybudovaných učebnách, které jsou nedílnou součástí každého profesionálního výcvikového areálu. Učebny disponují nejnovějšími technickými pomůckami (projektory, simulátory jízdy atd.), které řidiče spolehlivě vtáhnou do výuky.

Pokud řidič dopředu nezíská potřebné teoretické znalosti o chování vozidla za různých podmínek, může být za volantem nemile překvapen, co všechno jeho vůz na silnici dokáže. Proto kurz nejprve zahrnuje teoretický rozbor jízdy, modelové chování řidičů při různých situacích apod.

Dále se řidiči v teoretické části seznamují se základy řízení vozidla, včetně kontroly automobilu před jízdou, správného držení volantu a polohy řidiče za volantem. Součástí výuky v učebnách jsou také znalosti o fyzikálním chování automobilu na vozovce, a to při rozmanitých situacích. Program teoretického školení zpravidla obsahuje i témata, jako jsou základní bezpečnostní systémy vozidel, správné chování řidiče při nehodě, chybné návyky šoférů atd.

Praxe – oblíbená část kurzů

Mezi řidiči, kteří se kurz bezpečné jízdy rozhodnou absolvovat, je populárnější praktická část. Ať už jí projdou na výcvikové ploše v Mostě, Vysokém Mýtě, Sosnové či Příbrami. Na speciálně upraveném (zpevněném i nezpevněném) povrchu si šoféři mohou v praxi pod odborným dozorem vyzkoušet všechny teoretické poznatky. Různé situace budou zažívat na mokré nebo kluzké ploše. Zkusí si třeba přetáčivé a neotáčivé smyky, i to, jak se z nich spolehlivě a bezpečně dostat.

Kurz bezpečné jízdy má velkou výhodu, kterou je variabilnost výcvikové plochy. To znamená, že řidiči nejezdí stále dokola ten samý úsek, protože cvičiště se postupně přestavuje. Praktická část výuky je u řidičů velmi oblíbená, představuje totiž nezapomenutelný zážitek vzrušení, adrenalinu i napětí.